Статии и енциклопедии

Силиций

Силиций

Силиций

Въз основа на многобройни проучвания и изследвания вече знаем, че силицият е един от 25-те елемента, които са от съществено значение за нормалното развитие на човешкото тяло. Научете повече за силиция и прочетете пълното описание...

Описание

Силиций

Ползи от консумацията и роля в организма:

Силицият е минерал, който играе много важна роля в организма ни. Той не само укрепва съединителната тъкан и костите, но и помага за грижата за кожата и косата ни. Той играе ключова роля в превенцията на атеросклерозата, безсънието и туберкулозата.

Силицият като минерал често не е включен в списъка на основните хранителни вещества, въпреки факта, че телата ни отчаяно се нуждаят от него. Той се съдържа в почвата и всъщност е най-разпространеният минерал в земната кора.

Дори в ранната история на човечеството силицият не е бил определян като физиологично важен елемент, тъй като е присъствал в големи количества и в животинските и растителните тъкани. Днес въз основа на многобройни изследвания и проучвания знаем, че силицият е един от 25-те елемента, които са от съществено значение за нормалното развитие на човешкия организъм.

 

Недостиг и симптоми:

Недостигът на силиций се проявява като промени в кожата, косата и ноктите. Косата става чуплива, губи блясъка си и пада, а ноктите стават крехки и чупливи. Кожата става по-тънка, а зарастването на рани е много бавно. Тъй като силицият противодейства и на оксидативния стрес, недостигът на силиций в организма може да ускори атеросклерозата и да увеличи риска от сърдечносъдови заболявания. Костите стават по-слаби и лесно се чупят (остеопороза). Появяват се умора, загуба на апетит и промени в настроението.

 

Препоръчителна дневна доза:

Тъй като няма препоръчителна дневна доза силиций, най-добре е да следвате инструкциите на опаковката (ако приемате хранителна добавка) и да се храните здравословно и балансирано.

В случай на остеопороза дозата силиций трябва да бъде до 40 мг силиций на ден.

 

Странични ефекти или предозиране:

Краткотрайният повишен прием на силиций в организма няма неблагоприятни последици, но продължителният прием на твърде много силиций може да доведе до камъни в бъбреците.

Продължителната употреба на силициеви добавки също може да доведе до загуба на минерали от организма.

Добър източник на хранителни вещества:

Най-важните източници на силиций са:

  • Ябълки,

  • зърнени храни,

  • сурово зеле,

  • фъстъци,

  • моркови,

  • лук,

  • краставици,

  • тиква,

  • риба,

  • овес,

  • бадеми,

  • портокали.

 

Знаете ли, че?

Установено е, че силицият играе важна роля за растежа и поддържането на здрави стави и кости. Тъй като увеличава количеството на колагена, той също така повишава гъвкавостта на костите и ускорява заздравяването на костните фрактури. Той е от съществено значение за поддържането на здрав скелет.

Ако страдате от алопеция (косопад), трябва да обмислите приема на добавки, съдържащи силиций. Този минерал насърчава растежа на здрава коса и увеличава нейния блясък.

Той играе важна роля и за поддържането на здрави нокти, тъй като може да ни предпази от инфекции на ноктите, като ги поддържа здрави и силни.