Статии и енциклопедии

Лутеин

Лутеин

Лутеин

Проучванията показват, че ниските нива на лутеин в кръвта допринасят за удебеляване на артериите, което увеличава риска от атеросклероза и запушване на каротидните артерии. Научете повече за лутеина и прочетете пълното описание...

Описание

Лутеин

Ползи от консумацията и роля в организма:

Лутеинът се нарича каротеноиден витамин и се свързва с витамин А и бета-каротин. Той се усвоява най-добре от организма, когато се приема в комбинация с храна с високо съдържание на мазнини.

Поради това той е един от двата основни каротеноида, които се намират като цветни пигменти в човешкото око (ретината и макулата). Смята се, че действа като светлинен филтър, предпазвайки тъканите на окото от увреждане, причинено от слънчевата светлина.

Действа и като антиоксидант, като предпазва клетките ни от увреждане, причинено от свободните радикали. За по-лесно разбиране можем да ги определим като герои, които ни защитават от злодеите.

Недостиг и симптоми:

Учените свързват недостига на лутеин в организма ни с повишен риск от развитие на рак на гърдата, простатата, дебелото черво и шийката на матката, както и с повишен риск от развитие на диабет тип 2. Някои експерти смятат, че недостигът на лутеин в организма ни води до развитие на болестта на Алцхаймер и съдовата деменция.

 

Препоръчителна дневна доза:

Препоръчителната дневна доза лутеин за здрави възрастни е 10 мг или повече на ден. Това количество лутеин може да се внесе в организма чрез здравословно хранене и храни, съдържащи лутеин. По-големи количества трябва да се приемат в организма от лица с увреждания на очите и нарушено зрение, с храносмилателни нарушения и в напреднала възраст.

Странични ефекти или предозиране:

Лутеинът е напълно безопасен за употреба и под формата на хранителни добавки. Той може да се консумира в доста високи дози и въпреки това няма да се сблъскате с никакви нежелани странични ефекти. Обикновено хората консумират дози до 15 мг на ден без абсолютно никакви нежелани странични ефекти. Важно е обаче бременните жени да се консултират с личния си лекар, преди да започнат да приемат хранителни добавки с лутеин.

 

Добър източник на хранителни вещества:

Лутеинът се съдържа в следните храни:

  • Брюкселско зеле,

  • ряпа,

  • спанак,

  • броколи,

  • царевица,

  • зелен фасул,

  • яйца,

  • портокали,

  • папая.

 

Знаете ли, че?

Лутеинът може да ни помогне да намалим риска от сърдечни заболявания и инсулт. Както и при предишни проучвания, показващи потенциалното предпазно действие на лутеина от рак, експертите не са сигурни как лутеинът може да ни помогне при сърдечносъдови заболявания. Тъй като лутеинът има противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, той вероятно ни предпазва от сърдечни заболявания, като потиска възпалението, което е основната причина за коронарната болест на сърцето.

Проучванията показват, че ниските нива на лутеин в кръвта допринасят за удебеляване на артериите, което увеличава риска от атеросклероза и запушване на сънните артерии, което може да доведе и до инфаркт.