Статии и енциклопедии

Мелатонин

Мелатонин

Мелатонин

Мелатонинът е хормон, който естествено присъства в организма. Нивото на естествено произвеждания мелатонин намалява с възрастта. Научете повече за мелатонина и прочетете пълното описание...

Описание

Мелатонин

Ползи от консумацията и роля в организма: 

Мелатонинът е хормон, който естествено присъства в организма. Тъй като се използва и като лекарство, той често се произвежда синтетично в лаборатории. Произвежда се и от различни телесни тъкани, но основният му източник е жлеза, наречена епифиза, или епифиза, разположена в мозъка. Производството и освобождаването на меланин следват ясен ритъм, като пиковите му нива се освобождават през нощта.

Мелатонинът се освобождава директно в кръвта, обикновено започвайки от 21:00 часа. Нивото на мелатонин в кръвта внезапно се повишава и ние ставаме по-малко бдителни към нещата в заобикалящата ни среда. Ставаме сънливи. Нивото на мелатонин в кръвта е повишено за около 12 часа, след което спада до нормални, дневни нива за 9 часа. Дневните нива на мелатонин в организма ни са едва забележими.

 

Недостиг и симптоми: 

Не е доказано, че намаленото производство на мелатонин има отрицателно въздействие върху здравето.

Препоръчителна дневна доза: 

Мелатонинът се произвежда от самия организъм, така че няма препоръки за количеството на хормона, което да се внася в организма. Ако по някаква причина мелатонинът се приема като хранителна добавка, дозата трябва да бъде между един и три милиграма на ден, в зависимост от указанията на производителя върху опаковката на хранителната добавка.

Странични ефекти или предозиране: 

Организмът на някои хора произвежда твърде много мелатонин. Въпреки че твърде многото мелатонин не се свързва със здравословни проблеми, може да се появят сънливост и ниска телесна температура. Много високи дози синтетично произведен мелатонин могат да повлияят на ефективността на човешката репродуктивна система.

 

Добър източник на хранителни вещества: 

По-големи количества мелатонин се съдържат в:

  • бадемите,

  • ананаса,

  • бананите,

  • портокалите,

  • овесените ядки,

  • сладката царевица,

  • ориза,

  • доматите,

  • ечемика.

 

Знаехте ли, че?

В по-голямата част от ЕС мелатонинът се продава свободно като хранителна добавка с дневна доза от 1 мг, но за да се гарантира безопасността на потребителите, е добре всички дози над 0,44 мг да бъдат достъпни само като лекарство по лекарско предписание.